Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

"I Bieg po Serce Zbója Szczyrka"

„JA uczestniczę – TY sponsorujesz – MY pomagamy”, "Dając o zdrowie serc, którym pomagasz, dbasz również o zdrowie własnego serca", "Uczestnicząc w biegu , pomagasz innym, pomagając innym, pomagasz równiez sobie" - takie przesłania towarzyszyły "I Biegowi po Serce Zbója Szczyrka" ...

Marszem, biegiem, spacerkiem, na rowerze, hulajnodze, na rolkach, z rodzinami, znajomymi oraz z psami… Dorośli i dzieci, ci co biegają amatorsko, ci co robią to z rzadka i ci, którzy są ograniczeni ruchowo i poruszają się na wózkach inwalidzkich. Blisko 1000 osób, a więc trzykrotnie więcej niż się spodziewano, wzięło udział w „I Biegu po Serce Zbója Szczyrka”, który odbył się 26 sierpnia 2012 r. w samym sercu Szczyrku !!!

Zwycięzcą był każdy, kto zdobył choćby jedno serduszko, czyli przebiegł co najmniej jedno okrążenie równe 1200 m, którego start i meta wyznaczone zostały na Palcu św. Jakuba, a trasa przebiegała wzdłuż Żylicy.

Bieg otworzyła ekipa Fundacji ze sterownikiem protez serca POLPDU 501. Sterownik, zaopatrzony w kartę uczestnika biegu i numer startowy 001, pokonał 18 okrążeń co daje 21 600 m. Był to pierwszy, bardzo ważny test sprawnościowy tej maszyny, której budowa i konstrukcja umożliwia wspomaganie pacjenta protezą serca w warunkach domowych. Sterownik opracowany został z myślą o protezach serca dla dorosłych, ale znakomicie sprawdzi się również w przypadku protezy pediatrycznej, nad którą trwają prace w Fundacji i której dofinansowaniu dedykowana była impreza w Szczyrku.

Uczestnicy biegu pokonali łącznie 7614 okrążeń (zdobyli tyle serduszek), co daje 9 136 800 metrów, czyli 9 136,8 kilometrów. Ze względu na ogromne zaangażowanie sportowe i zaciekłą rywalizację, przyznano po trzy wyróżnienia w kilku kategoriach wiekowych (do 6 roku życia, 6-14 lat, 15-19 lat, 20 – 29 lat, 30 - 44 lata, 45 – 59 lat oraz 60+) i w kategoriach: osób niepełnosprawnych, jadących na rowerze, poruszających się innym środkiem transportu, osób, które pokonały największą ilość okrążeń. Przyznano także wyróżnienie uczestnikowi, który pokonał 26 okrążeń na hulajnodze.

„I Biegowi po Serce Zbója Szczyrka” towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji: specjały miejscowej kuchni, stoiska z rękodziełem, ścianka wspinaczkowa, konkursy, zabawy, występy muzyczne i taneczne oraz namiot Fundacji, w którym można było pobawić się w chirurga, wykonać próbę wysiłkową swojego serca oraz dowiedzieć się czym są mechaniczne protezy serca i dlaczego warto je robić dla dorosłych i dla dzieci.

Uczestnikom biegu wydano: 320 porcji grochówki, pond 80 litrów żurku, 300 porcji ciasta, 1600 butelek wody, 420 koszulek, 120 opasek na rękę, 850 smyczy, 100 kolorowanek 3D.

Zabawa była znakomita, a zawdzięczamy ją organizatorom biegu: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku, Stowarzyszeniu „SIPPA – Światowe Igrzyska Polonijne” Polonia Austria oraz Miastu Szczyrk.

Brawo dla wszystkich: uczestników, organizatorów, sponsorów, kibiców i sympatyków!!! Serdecznie Wam dziękujemy!!!

Mamy nadzieję na kolejne wydanie tej wspaniałej imprezy już wkrótce – kto wie? - może w zimowej odsłonie?