Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Edukacja on-line


Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii zorganizowała pierwsze forum poświęcone jakości technologii teleinformatycznych stosowanych w edukacji i medycynie, dedykowane ich twórcom i użytkownikom, pod nazwą 2nd e–enjoy ICT QualiTY. 

ICT (Information and Communication Technologies) oznacza technologie, które krótkim czasie zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia. Na dobre czy na złe? W jaki sposób poddać standardom jakości tak żywiołowo rozwijane działania w szerokim zakresie odbiorców i tematyki: od projektów społecznych, przez akademickie, do artystycznych
i wysokospecjalistycznych funkcji ekspertowych?  Forum, poświęcone odpowiedzi na te oraz  inne pytania odbyło się 10 grudnia 2010, w siedzibie Fundacji

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii jest jedynym i bardzo aktywnym polskim uczestnikiem projektu europejskiego eQSF A Quality Standards Framework for ICT in Learning,. Jako organizator forum umożliwiła szerszej grupie środowisk akademickich i medycznych dyskusję nad potrzebą standaryzacji jakości pracy za pośrednictwem nowoczesnych technologii przesyłania informacji na odległość. W spotkaniu wzięli udział twórcy i użytkownicy nowych technologii komunikacji i informacji w nauce i administracji,kulturze i edukacji, naukowców i twórców aplikacji w bardzo szerokim spektrum; od działań artystycznych do medycznych.

Tradycją spotkań organizowanych w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii jest demonstracja celów osiąganych przez jej zespół w omawianej dziedzinie. Nie inaczej było i tym razem. Zademonstrowane zostały osiągnięcia w zakresei tworzenia e-laboratorium i teleoperacji (dzięki wsparciu firmy EMITEL).

Informacji nt. forum 2nd e–enjoy ICT QualiTY oraz projektu europejskiego dotyczącego standardów systemu jakości eQSF A Quality Standards Framework for ICT in Learning udziela organizator i gospodarz spotkania w Fundacji, dyrektor Instytutu Protez Serca FRK  – dr Zbigniew Nawrat, tel. 32/ 373 56 64, 373 56 26, e-mail: nawrat@frk.pl

Plakat do pobrania
elearning 2010_NOWYm..jpg
PROGRAM 2nd e–enjoy ICT QualiTY Forum:

Program spotkania:

Prowadzący, gospodarz spotkania: Zbigniew Nawrat. Tematyka została podzielona na zagadnienia, w które wprowadzą, zgodnie z kompetencjami i doświadczeniem, uczestnicy spotkania, według poniższego planu:

1. e-zagrożenia
Zagrożenia ICT, czyli po co nam standardy. Wprowadzenie do eQSF – rezultaty europejskiego projektu poświęconego systemowi jakości stosowania nowych technologii w edukacji.
2. e-technologie
Systemy telemedyczne - rozwiązania realizowane w ITAM. Zbigniew Szczurek
3. e-medycyna
Praktyczne zastosowanie telemedycyny w kardiologii Telemedycyny Polskiej. Ireneusz Plaza
4. e-student
Od papieru do portalu, czyli kształtujemy środowisko przyszłych lekarzy - Medstudent. Dominik Pawliński, Aleksander Biesiada
5. e-learning w wersji studenckiej
Portal www.PrzypadkiMedyczne.pl - e-lerningowe uzupełnienie kształcenia na studiach medycznych. Mateusz Stolarz
6. e-learning i e-laboratorium w wersji wykładowcy
Portal e-nawrat i e-laboratorium Pracowni Biocybernetyki IPS FRK. Z. Nawrat, P. Kostka Doświadczenia wykładowcy Politechniki Śląskiej - P. Kostka,
7. e-marketing
Social media marketing po polsku. Kamil Rohr
8. e-media
InSilesia.pl. Anna Fudali
9. e-urząd
Samorząd przyszłości - kierunki rozwoju e-administracji w Gminie Zabrze. Ewa Weber
10. e- społeczeństwo
Wirtualny inkubator i 3 sektor.tv – doświadczenia Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej. Tadeusz Durczok

11.00 – 12.00
Pierwsza w Polsce demonstracja teleoperacji. Chirurg za pomocą konsoli umieszczonej w Zabrzu (FRK) będzie sterował robotem Robin Heart znajdującym się w Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM Katowicach. Symulacja będzie przeprowadzona na modelu zawierającym serce wieprzowe.

12.00 – 13.00
Dyskusja okrągłego stołu. Sala sympozjalna FRK, 3 piętro

13.00 – 14.00
Lunch

Pierwszym i najważniejszym punktem programu była pionierska w Polsce demonstracja teleoperacji, w której robot Robin Heart umiejscowiony w Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM w Katowicach sterowany był przez lekarza w Zabrzu, za pomocą konsoli Robin Heart Shell. Pomoc w przygotowaniu demonstracji zawdzięczamy m.in. firmie EmiTel Sp. z o.o.

TP Emitel Sp. z o.o. to wiodący operator naziemnej sieci radiowo – telewizyjnej w Polsce.Firma świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiowych. Istotny zakres działań stanowi oferta kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych, w tym budowa infrastruktury sieciowej.Oferta Emitel obejmuje usługi, które są indywidualnie dostosowane do specyficznych wymagań Klientów.

Obszar działalności – rynki: 
* Telewizja – analogowa emisja naziemna, DVB-T, cyfrowe stacje czołowe, dosył sygnałów, spływy reporterskie, transmisje okazjonalne, planowanie radiowe itd.;
* Radio – emisja naziemna programów radiowych, dosył modulacji, planowanie radiowe itd.
* Telekomunikacja – dzierżawa łączy transmisji danych, łączy cyfrowych, budowa stacji w technologii GSM, CDMA, WiMax, WiFi, EmiKam – transmisje z kamer, wewnętrzne systemy antenowe (Indoor), pomiary PEM, itd.

Uczestnicy konferencji
Anna Fudali - InSilesia
Ewa Weber - Urząd Miasta Zabrze
Tadeusz Durczok - Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE