Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

WProtezy serca i roboty na Sycylii.

Modele robotów z rodziny Robin Heart oraz projekt polskiej wirowej odśrodkowej pompy wspomagania serca Robin Heart ROT, na którymi Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii pracuje, zaprezentowane zostały na konferencji "Postępy naukowe i technologiczne w kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej" w Międzynarodowej Szkole Kardiochirurgii i Fizyki Ciała Stałego w Erice - zabytkowym miasteczku na Sycylii (Scientific and Technological Advancements in Cardiac and Vascular Surgery - International School of Cardiac Surgery and Solid State Physics). Fundację reprezentowali: Zbigniew Nawrat w dziedzinie robotyki medycznej oraz Roman Kustosz w zakresie mechanicznego wspomagania serca.

Erica, położona na 700 m skale, słynie z organizacji konferencji o ważkim znaczeniu dla nauki i z propagowania jej społecznej odpowiedzialności. Niejednokrotnie gościła noblistów, zwłaszcza fizyków. Jej gościem był nawet papież. Na konferencji, jaka odbyła się w dniach 1-5 maja 2015 r., zgromadziło się również wiele naukowych autorytetów. To w ich obecności zaprezentowane zostały doświadczenia Fundacji w zakresie robotyki - Fundacja pokazała roboty: PVA Pelikan, Robin Heart Vision oraz Robin Heart mc2. Pochwaliliśmy się również możliwościami teledoradztwa z użyciem robotów sterowanych na odległość. Symulację prowadzono z powodzeniem i z akceptowalnym opóźnieniem przekazu obrazu. Połączenie Sycylia-Śląsk było jednym z etapów badawczych projektów prowadzonych w Instytucie Protez Serca Fundacji. Polskie wystąpienie wiązało się również z przedstawieniem rezultatów projektu badań stosowanych ROTASURF,realizowanego w Pracowni Sztucznego Serca Fundacji, tj. z odsłoną modelu polskiej wirowej odśrodkowej pompy wspomagania serca jako przykładu aplikacji innowacyjnych technologii fizyki iI inżynierii materiałowej.Fundacja przedstawiła też projekt dotyczący azotowanych warstw dyfuzyjnych, wytwarzanych w procesie azotowania jarzeniowego jako atrombogenne warstwy powierzchniowe do zastosowań w implantach kardiochirurgicznych, np. protezach zastawek serca lub pompach krwi.

Konferencja w Erice miała na celu wymianę poglądów, wiedzy, doświadczeń w zakresie technologii i technik medycznych oraz nanotechnologii. Polskie prezentacje zostały znakomicie przyjęte przez organizatorów i uczestników warsztatów.

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE