Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Pamięć o naszym Patronie

7 marca br., na kamienicy, w której przez lata mieszkał profesor Zbigniew Religa, przy al. 3 Maja 2 na warszawskim Powiślu, odsłonięto tablicę pamiątkową – dla pamięci, która - miejmy nadzieję – nigdy nie zgaśnie.

Chciał być filozofem, został kardiochirurgiem. Tytan pracy, pionier, wizjoner, indywidualista. Jeden z najbardziej znanych i zasłużonych polskich lekarzy. Znakomity nauczyciel i wychowawca rzeszy wspaniałych następców. Postać charyzmatyczna, wymagająca, a zarazem… dobroduszna. Szanował i lubił ludzi. Zawsze hołdował zasadzie: „tyle samodzielności ile odpowiedzialności”. Widział siłę i potencjał w dobrze skrojonym zespole. Choć od Jego śmierci  minęły cztery lata, wciąż otaczany jest ogromnym szacunkiem i wspominany z największą atencją.

To z inicjatywy profesora Zbigniewa Religi zrodziła się Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, której za życia był protoplastą, „twarzą” i liderem, a po śmierci został patronem. Pamiętamy Go jako człowieka z wielkim sercem, który dla ratowania życia pacjentów spędził setki  godzin w szpitalach, przy stołach operacyjnych i w podróżach, kursując między klinikami w Warszawie i Zabrzu, pełniąc wiele funkcji naukowych i społecznych. 

28 lat temu dokonał pierwszego  w Polsce, udanego przeszczepu serca,  rozpoczynając tym samym krajowy program transplantacji serca, w ramach którego - przez ponad ćwierć wieku – wykonano ponad 2 tys. tego typu przeszczepów.  Zapoczątkował również chirurgiczne leczenie świeżego zawału serca i  operacje przewlekłej zatorowości płucnej. Nie bał się wyzwań. Choć początek  i koniec zawodowej kariery związał z Warszawą, to największe sukcesy odnotował właśnie w  Zabrzu i na Śląsku, który stał się mu szczególnie bliski. Za zasługi i sympatię Zabrze odpłaciło Mu tytułem Honorowego Obywatela Miasta.

Spod Jego skrzydeł wyszło wielu znakomitych, polskich kardiochirurgów, którzy dziś kierują własnymi ośrodkami. Niektórzy o Profesorze wciąż mówią „Tatuś”, pamiętając czasy, gdy „podglądali” Jego pracę. Podobnie nazywają Go pierwsi pacjenci, którzy dzięki Niemu, z nowym sercem,  „ponownie się narodzili”.

Profesor znany był ze swego zamiłowania do Górnika Zabrze, do wędkarstwa i do zwierząt.

Jego śmierć,  8 marca 2009 r., w wieku 71 lat,  pogrążyła w żałobie tysiące osób ze świata medycyny, nauki, polityki, niezliczone rzesze współpracowników, pacjentów, osób znajomych i nieznajomych. W Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, wielkiego, charyzmatycznego, niezwykłego Profesora, a zarazem skromnego, serdecznego Zbigniewa Religę żegnały tłumy…

Dziękujęmy Profesorze...

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE