Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

O carvingu, robotach i metalch co pamiętają kształt

Już po raz siódmy, 16 września (piątek) br., w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu, odbył się „Dzień Nauki”, plenerowa impreza, podczas której ponad 40 wystawców; szkoły, uczelnie wyższe, instytuty naukowe, a także placówki kultury, stowarzyszenia itp. prezentowały swoją ofertę i osiągnięcia. Ku radości organizatorów imprezy: Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, Urzędu Miasta oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Zabrzu, dopisała i publiczność i pogoda.

W ramach "Dnia Nauki" odbyły się rozmaite warsztaty, ćwiczenia, pokazy, eksperymenty i prezentacje. Udział  wydarzeniu miał charakter interaktywny - można było dotknąć, spróbować, wziąc udział w wielu atrakcjach, prezentowanych na stoiskach poszczególnych wystawców. Dodatkowym urozmaiceniem była scena z mnóstwem występów muzycznych, tanecznych, kabaretowych.

Inicjator imprezy, czyli nasza Fundacja, wzorem lat ubiegłych, przygotowała również własne stoisko, a na nim m.in. ciekawostki z zakresu robotyki medycznej i bioinżynierii. Na specjalnym modelu fizycznym pokazaliśmy pracę mechanicznych pomp wspomagania serca, z omówieniem  komu i w jakich wypadkach mogą one pomóc.  

Jak co roku "Dzień Nauki" skierowany był głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, choć pozostali mieszkańcy Zabrza i okolic zainteresowani niekonwencjonalną prezentacją zagadnień naukowych, technicznych i kulturalnych mogli tu również znaleźć coś dla siebie.

***

Niektóre, wybrane propozycje uczestników pikniku opisujemy poniżej, choć pełna oferta była dużo bogatsza. 

Pod hasłem; „polimery to nasza przyszłość”, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN z Zabrza prezentowało zaskakujące, oryginalne i efektowne doświadczenia chemiczne związane z wytwarzaniem sztucznej mgły, wybuchem wulkanów czy np. powierzchnią Księżyca.
Szkoła Języków Obcych „Angmen” zademonstrowała wykorzystanie platformy e-learnigowej w nauce języków obcych.Ciekawym wydarzeniem był  pokaz gry na skrzypcach i wiolonczeli w wykonaniu uczniów Centrum Artystycznego „Mały artysta”, które uczy gry na instrumentach innowacyjnym sposobem zwanym „Metodą Suzuki”. Dzięki tej metodzie w zajęciach mogą brać udział dzieci od 3 roku życia. Centrum Edukacji Copernicus z Zabrza związane z kosmetyką i odnową ciała, zorganizowało pokaz pracy kosmetyczki, wizażystki i masażysty. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Zabrzu zapoznali uczestników z badaniami próbek wody przeprowadzonymi w ramach ścieżki naukowo-dydaktycznej pt: „Zabrze Doliną Bytomki” oraz uczyli obsługi odbiornika GPS poprzez pokaz wprowadzania waypointów i wyznaczania trasy. Jak co roku, wystawcy związani z ratownictwem medycznym, a więc Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe oraz Firma Transportu Medycznego „Eskulap” przygotowali pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego.Wiele działo się również na stoiskach przygotowanych przez poszczególne wydziały Politechniki Śląskiej. Np. Wydział Organizacji i Zarządzania zaprezentował „wirtualny szpital”, a Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii  - właściwości metali z pamięcią kształtu. Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej – przywiózł roboty multimedialne Hexor – sześcionożne roboty, zaprojektowane jako pomoc dydaktyczna dla szkół, uczelni oraz innych instytucji badawczych, robota pneumatycznego oraz lewitację magnetyczną. Tematem wiodącym na stoisku  Instytutu Geologii Stosowanej na Wydziale Górnictwa i Geologii była woda. „Woda „źródłem życia”- nie zanieczyszczaj jej” pod tym hasłem przedstawiono praktyczny wpływ działalności człowieka na jakość wody. Pokazany został również „Skamieniały świat”, czyli makro- i mikroskamieniałości (m.in. kości mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych, amonitów, liliowców i in.). Osoby o zacięciu muzycznym mogło zainteresować stoisko Państwowej Szkoły Muzycznej w Zabrzu. Hasłem przewodnim prezentacji była „Muzyka jak powietrze”. Na stoisku pokazano instrumenty, była możaliwość wypróbowania swych sił i poznania ich  budowy. Miłośnicy zagadnień kulinarnych na stoisku Zespołu Szkół Spożywczych w Zabrzu znaleźli pokaz sztuki carvingu, czyli tworzenia ozdób z warzyw i owoców, a zwolennicy gier planszowych mieli do dyspozycji stoisko Stowarzyszenia „Zabrzański Klub Fantastyki”, którego członkowie zachęcali do gry. Z kolei uczniowie Społecznego Gimnazjum OMEGA z Katowic postawili sobie za cel przekonanie uczestników „Dnia Nauki” , że fizyka to nie tylko wzory i regułki. Pod hasłem: „baw się fizyką” zaprezentowali doświadczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Na stoisku Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim można było zobaczyć „małego kompozytora” - model grajka sterowanego mikroprocesorem wykorzystującego pomiar odległości za pomocą ultradźwięków oraz model chwytaka sterowanego za pomocą podczerwieni.

 

Oragnizatorzy:

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE