Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

"Dzień Nauki" 2012

14 września na terenie zabrzańskiego Parku im. Poległych Bohaterów (park przy ul. Dubiela), obyła się ósma już edycja „Dnia Nauki”, plenerowej imprezy promującej osiągnięcia i ofertę regionalnych ośrodków naukowych, uczelni i szkół oraz instytucji kultury, stowarzyszeń i fundacji. Organizatorem imprezy jest nasza Fundacja, Urząd Miejski w Zabrzu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Zabrzu.

Jak co roku impreza skierowana była głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, ale także pozostali mieszkańcy Zabrza i okolic, zainteresowani niekonwencjonalną prezentacją zagadnień naukowych, technicznych i kulturalnych, znajdą tu wiele atrakcji.

 

**

Jedną z nich było zapewne stoisko przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Informatyki „KOMPIK”, które przygotowało interaktywną prezentację zabytkowych komputerów,  wraz z przedstawieniem historii nośników pamięci, oraz warsztatem  elektrotechnicznym  przydatnym  w pracach  restauratorskich zabytkowych sprzętów komputerowych.  Było tu można zapoznać się także z procesem restaurowania starej płyty głównej komputera i ożywienia tegoż sprzętu. Młodsi uczestnicy imprezy mieli okazje zobaczyć jak przed laty odtwarzano oprogramowanie z taśm magnetofonowych, oraz starych dyskietek.

W zamierzchłe czasy przenieślismy się także na stoisku Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny z Chorzowa, gdzie było można m.in. usiąść w  ławie szkolnej z danych lat oraz wypróbować przybory do nauki pisania, takie jak tabliczka z rysikiem czy pióro ze stalówką. Było można obejrzeć prezentacje na temat edukacji w skansenie oraz zdobyć informacje o prowadzonych lekcjach muzealnych, pokazach i warsztatach.

Po raz pierwszy podczas  Dnia Nauki zaprezentowała się także Wyższa Szkoła Techniczna, która kształci studentów w wielu kierunkach, m.in. w kierunku architektura wnętrz, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy np. reżyseria i realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Uczelnia ta, w tym roku uruchomi w Zabrzu Ośrodek Kultury i Edukacji, dlatego też zapewne będzie wiele osób chcących zapoznać się z jej działalnością.

Pod hasłem – „Przez zabawę do wiedzy”, swoje stoisko przygotowało Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN z Zabrza, które chce pokazało piękną stronę chemii i fizyki. Doświadczenia przedstawiające m.in. żywe kolory mleka, obrazki z pianki, wodoodporny piasek, balony z płytki CD czy też „magiczny palec” mają udowodnić, że chemia i fizyka są ciekawe i pasjonujące.

Tematycznie podobne  było także stoisko Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu, którego uczniowie zaprezentowali prace wykonane na zajęciach elektroniki i mechatroniki. Pod kierunkiem nauczycieli wykonywali też ciekawe doświadczenia fizyczne, chemiczne oraz elektrotechniczne.

Swoje nowoczesne  rozwiązania stosowane w diagnostyce, terapii i rehabilitacji medycznej zaprezentowało także Instytut Techniki i Aparatury Medycznej „ITAM”, laureat wielu prestiżowych wyróżnień na targach wynalazków i innowacji.

Szkoła Języków Obcych „Angmen” zaprezentowała natomiast wykorzystanie platformy e-learnigowej w nauce języków obcych. Uczestnicy imprezy mogli tu np. sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego lub też zapoznać się z nową metodą nauki języka dla przedszkolaków.

Godnym odwiedzenia było zapewne stoisko przygotowane przez Gimnazjum nr 2 w Zabrzu, które zajęło II miejsce w ogólnopolskim konkursie ”Wiedza o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) oświetli Twoją szkołę”.  Szkoła ta jest jedną z 15  szkół trenerskich w Polsce realizujących Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE. W ramach projektu powstała na terenie miasta pierwsza wirtualna ścieżka dydaktyczno-badawcza „Zabrze Doliną Bytomki”, która została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zabrze.

Dla wielu osób ciekawym było też stoisko Centrum Edukacji Copernicus z Zabrza związane z kosmetyką i odnową ciała, gdzie odbywały się pokaz pracy kosmetyczki i wizażystki.

Jak co roku sporo miejsca zostało poświęcone na stoiska związane z ochroną zdrowia. Nasza Fundacja przedstawiła postępy prac nad systemem wspomagania serca dla dorosłych i dla dzieci, robotem kardiochirurgicznym oraz wykorzystaniem inżynierii tkankowej w pracach nad protezą zastawki serca, opartej o komórki własne pacjenta. Jednym z istotnych projektów Fundacji jest stworzenie zrobotyzowanej sali chirurgicznej, czyli środowiska do szkolenia, treningu i testowania metod operacyjnych przy użyciu zarówno klasycznych i półautomatycznych narzędzi chirurgicznych, a także robota własnej konstrukcji o nazwie Robin Heart, który wspomagać ma pracę lekarza. Podczas Dnia Nauki można było się także można zapoznać z osiągnięciami Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Z kolei Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu zorganizowała pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego z użyciem fantomów. Tego rodzaju umiejętności z pewnością mogą się przydać każdemu.

Jak zwykle wiele  się działo na stoiskach przygotowanych przez poszczególne wydziały Politechniki Śląskiej. Np. Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii przygotował swoją prezentację pod poruszającym wyobraźnię hasłem: „Politechnika Śląska kuźnią Prezesów”.  Pokazał właściwości metali z pamięcią kształtu. Wydział Elektryczny - zaprezentował roboty multimedialne Hexor – sześcionożne roboty, zaprojektowane jako pomoc dydaktyczna dla szkół, uczelni oraz innych instytucji badawczych. Prawdziwą gratką były też zapewne pokazy walki sumo robotów. W ramach prezentacji zostały zaprezentowane roboty mobilne SUMO-BOT. Instytut Geologii Stosowanej na Wydziale Górnictwa i Geologii, zaprezentował stoisko: „Woda „źródłem życia”- nie zanieczyszczaj jej”- mające na celu praktyczne przedstawienie wpływu działalności człowieka na jakość wody oraz  „Skamieniały świat”- pokaz makro- i mikroskamieniałości (m.in. kości mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych, amonitów, liliowców i in.).

Osoby o zacięciu muzycznym na pewno zainteresowały się stoiskiem Państwowej Szkoły Muzycznej w Zabrzu. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Młotek pneumatyczny a młoteczek muzyczny”. Na stoisku pojawiły się instrumenty muzyczne, na których można było popróbować swych sił i poznać ich budowę, sposoby gry, wykorzystanie w zespołach muzycznych. Zainteresowani mogli się nauczyć kilku akordów na keyboardzie, by mogli zaakompaniować sobie na tym popularnym instrumencie.

Swoje stoisko promocyjne i ofertę turystyczną zaprezentowała także Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, która stała się jednym z magnesów przyciągających do Zabrza tysiące turystów.

Członkowie „Zabrzańskiego Klubu Fantastyki” przygotowali z kolei dla uczestników „Dnia Nauki” proste gry planszowe mające za zadanie pokazać jak można skorzystać z „Alternatywnej Alternatywy” spędzania wolnego czasu. Gry planszowe, które zostaną zaprezentowane, mają za zadanie pokazać jak przy niewielkim nakładzie można zapewnić sobie i znajomym mile spędzony czas, który polega na nie tylko dobrej zabawie, ale także na samorozwoju, możliwości rozwoju wyobraźni oraz integracji ze społeczeństwem.

Miłośnicy zagadnień kulinarnych zapewne odwiedzili stoisko Zespołu Szkół Spożywczych w Zabrzu, które zorganizowało stoisko pod hasłem „ Bądź mądry – żyj zdrowiej”. Jest to tytuł  realizowanego w tej szkole projektu w ramach programu Comenius. Projekt cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży, ponieważ problem otyłości dotyka coraz większej liczby nastolatków. Celem było propagowanie wśród mieszkańców Zabrza zdrowego trybu życia i odżywiania. Na stoisku dokonywane były pomiary wskaźnika BMI,   można było spróbować soku ze świeżych warzyw i owoców oraz otrzymać ulotki z informacją na temat piramidy zdrowego żywienia, przepisami kulinarnymi oraz  broszurki - „Dekalog zdrowego trybu życia”.

Wszystkim zainteresowanym, a w szczególnie zorganizowanym grupom szkolnym, które bardzo licznie przybyły do Parku im. Poległych Bohaterów serdecznie dziękujemy za obecność. Zapraszamy już dziś za rok!!!

Oragnizatorzy:

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE