Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Finał BioMedTech 2013

Zabrzańskie sesje X konferencji BioMedTech Silesia już za nami. Ich bohaterami byli seniorzy, gimnazjaliści licealiści, studenci i doktoranci. Najlepsi zaprezentowali się podczas finałowej sesji międzynarodowej w Rzeszowie, u boku profesjonalistów (15-16.03.2013).

1 marca br., w ramach konferencji, w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii spotkali się seniorzy. Dzielili się własnymi historiami choroby i zdrowienia, swoimi pasjami i sposobem na udaną codzienność, również w obliczu niedomagań. Dowodzili, że nawet po transplantacjach można żyć pogodnie i aktywnie. 

8 marca br. na sesjach BioMedtech Silesia Junior oraz Doktor, gimnazjaliści, licealiści, studenci i doktoranci, połączeni pasją poszukiwania w naukach ścisłych nowatorskich możliwości służących szeroko pojętej medycynie, przedstawili prace związane z innowacyjnymi metodami diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. W całodniowym maratonie naukowym dali łącznie blisko 50  wystąpień!!!

9 marca br. przyszli i początkujący lekarze, podczas warsztatów chirurgicznych, doskonalili swoje techniki i umiejętności operowania. Rekordowa liczba ponad 200 osób, w trzech turach, trenowała użycie klasycznego, laparoskopowego i zrobotyzowanego sprzętu operacyjnego na odpowiednio przygotowanych stanowiskach treningowych.

Gościem specjalnym finałowej, międzynarodowej sesji konferencji BioMedTech dla profesjonalistów (15 marca 2013 r.) był Kevin Wawrick - profesor cybernetyki na Uniwersytecie w Reading w Anglii, zwany "pierwszym cyborgiem".  Prof. K. Warwick prowadzi badania nad sztuczną inteligencją, robotyką i inżynierią biomedyczną. Jako pierwszy wszczepił sobie pod skórę mikronadajnik, dzięki któremu rozpoznawany był przez sieć komputerową swego laboratorium. Obecnie bada roboty sterowane biologicznymi neuronami, z wykorzystaniem naturalnie hodowanych komórek nerwowych jako mózgów sterujących małymi układami mechanicznymi.  

Ostatnia sesja konferencji BioMedTech odyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Obok niezwykłego spotkania z prof. K. Warwickiem, była również okazją do zaprezentowania dokonań w dziedzinie sztucznych narządów, w tym zagadnień związanych z pracami nad rodziną polskich mechanicznych protez serca Religa Heart, w dziedzinie budowy robotów chirurgicznych  Robin Heart i robota ROCH-1 oraz w zakresie bioinżynierii. Wszystko to zebrane zostało w 25 wystąpieniach podzielonych na bloki tematyczne.
Ostatnim akordem konferencji była zupełnie nowa sesja bioetyczna (16 marca 2013). Wzięli w niej udział laureaci dotychczasowych konferencji BioMedTech Silesia Senior, Junior i Doktor, przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy mówili  m.in. o genetycznym ulepszaniu człowieka, o etyce w erze sztucznych narządów i wielu innych kwestiach, które są moralnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. 

Konferencja BioMedTech 2013 już po raz dziesiąty organizowana była przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii i sieć Centrów Doskonałości BioMedTech Silesia, tym razem przy wiodącym udziale Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach projektu INPRONA, który zakładał również edycję książki z tematyką konferencyjną. Jej organizację wsparły: Śląski Uniwersytet Medyczny, Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, Śląskie Centrum Chorób Serca i Kardio-Med Silesia.

Warsztaty chirurgiczne - fotogaleria

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE