Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Strona główna konferencji www.frk.pl/biomedtech
 
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii zorganizowała VI edycję konferencji naukowej „BioMedTech Silesia 2009”, poświęconej postępom bioinżynierii i biotechnologii medycznej. W jej ramach odbyły się w marcu cztery sesje: 6.03.br. – przygotowana po raz pierwszy, popularno-naukowa sesja Senior (z udziałem słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku),13.03.br. – sesja Doktor (z udziałem stypendystów Regionalnego Funduszu Stypendiów Doktoranckich), 20.03 - sesja JUNIOR oraz 27.03. - kończąca tegoroczny cykl, Międzynarodowa Konferencja Naukowa BioMedTech Silesia 2009.
Ostatnie z serii spotkań BioMedTech zainaugurowały wystąpienia Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik oraz prof. Mariana Zembali, który mówił o liderach światowej i polskiej kardiochirurgii, podkreślając szczególne osiągnięcia i zasługi kliniczne prof. Zbigniewa Religi. Dokonania Profesora na niwie przedstawił jeden z jego uczniów, Dyrektor Naukowy Fundacji - doc. Romuald Cichoń. Do udziału w konferencji zaproszony został również pan Marek Breguła - pacjent, który pomyślnie przeszedł operację transplantacji serca i płuc. Mówił o swoich przeżyciach przed, w trakcie i po zabiegu. Autorskie wystąpienia mieli także laureaci wcześniejszych sesji, a więc: Czesław Możejko - laureat BioMedTech Senior, zwyciężczyni sesji Doktor - pani Marzena Rams oraz zwycięzcy BioMedTech Junior: Lech Frużyński (kategoria studentów) i Sylwia Pankowska (kategoria licealistów i gimnazjalistów). Wiele miejsca zajęły prezentacje przygotowane profesjonalistów, poświęcone protezom zastawek serca (od stosowanych w klasycznej kardiochirurgii do implantowanych przez naczynia krwionośne), sztucznemu sercu, robotom medycznym, biotechnologii medycznej i systemom planowani operacji, a także metodom nawigacji operacyjnej. Tę ostatnią tematykę przybliżył gość z Niemiec – pan Matthias Helbig z Uniwersytetu we Frankfurcie.
 
28 marca br. w siedzibie Fundacji odbyły się warsztaty chirurgiczne. Były okazją do zastosowania w praktyce systemu nawigacji wykorzystywanego w ortopedii i otolaryngologii, zapoznania się z różnymi metodami implantacji zastawki oraz udziału w badaniach na stanowiskach treningowych, z zastosowaniem narzędzi klasycznych, przez laparoskopowe do zrobotyzowanych. Warsztaty, organizowane dorocznie, dedykowane są osobom zainteresowanym chirurgią, lekarzom i studentom medycyny oraz bioinżynierii.
Patronat medialny konferencji
Sponsor nagród rzeczowych: Miasto Zabrze

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów