Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

7 grudnia, br. - X konferencja "Roboty Medyczne '2012"

X jubileuszowa konferencja poświęcona robotom medycznym odbyła się 7 grudnia br. w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Konferencja organizowana była przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej (International Society for Medical Robotics), we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii, Internetową Promocją Nauki – INPRONA oraz Śląskim Centrum Chorób Serca.

Merytoryczna część konferencji rozpoczęła się wykładem prof. Kaspara Althoefer’a z Kings College w Londynie – szefa międzynarodowego projektu Stiff – Flop, w którym Fundacja bierze udział, obok 11 innych zespołów z 7 krajów świata.  Projekt zakłada stworzenie inteligentnego, elastycznego manipulatora chirurgicznego wzorowanego na… ośmiornicy, a pracujący nad nim naukowcy gościć będą w Zabrzu, na pierwszych warsztatach organizowanych przez Fundację (4-6 XII) i poświęconych realizacji projektu. Na wstępie konferencji Roboty Medyczne prof. Kaspar Althoefer mówił o narzędziach wykorzystywanych w chirurgii obecnie i w przyszłości.

Konferencja zgromadziła również wielu innych, nadzwyczajnych gości. Z wykładem wystąpili m.in.: Mehran Anvari z Kanady - sławny innowacyjny chirurg znany m.in. z pierwszej teleoperacji szpital - szpital i udziału w oryginalnych projektach testujących możliwość operacji w warunkach statków kosmicznych i statków podwodnych (NEMO), Richard Satava z USA – pionier chirurgii robotowej na świecie, pierwszy człowiek, który operował prototypem robota chirurgicznego, członek i doradca wielu projektów Pentagonu i DARPA -  amerykańskiej agencji rządowej zajmującej się rozwojem technologii wojskowej oraz Mirosław Hermaszewski - lotnik i kosmonauta, który jako pierwszy i jedyny Polak, w 1978 r., w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, na statku Sojuz-30, odbył lot w kosmos.

O doświadczeniach w użyciu robotów medycznych mówili także pionierzy polskiej chirurgii robotowej: prof. Andrzej Bochenek (wykonał ponad 300 operacji robotem AESOP oraz  przeprowadził pierwsze w Polsce operacje zapożyczonym robotem Zeus), prof. Romuald Cichoń (przeprowadził wiele unikatowych operacji robotem da Vinci w Dreźnie), prof. Wojciech Witkiewicz (operuje we Wrocławiu jedynym działającym w Polsce robotem da Vinci) i dr Zbigniew Nawrat – realizator projektu polskiego robota Robin Heart, który prezentowany był w trakcie konferencji, podobnie jak robot do rehabilitacji kończyn dolnych, skonstruowany w zabrzańskim ITAM.

Podczas konferencji odbyły się również liczne wystąpienia dotyczące konstrukcji, programowania, sterowania i stosowania robotów chirurgicznych, ortopedycznych i społecznych.

Finalną częścią konfrencji była specjalna sesja konkursowa dla młodych naukowców o nagrodę „Statuetka Robina” i nagrodę publiczności „Strzała Robina”. 

Język X konferencji "Roboty Medyczne '2012": polski i angielski
Termin konferencji: 7 grudnia 2012 r.
Miejsce konferencji: sala sympozjalna Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, ul. Wolności345 a
Udział w konferencji był bezpłatny.

Wiecej informacji o konferencji pod adresami: WWW.medicalrobots.eu; WWW.robinheart.pl 
Szczegółowych informacji o konkursie i konferencji „Roboty Medyczne '2012” udziela dr Zbigniew Nawrat: tel. 32/ 373 56 26, 32/ 373 56 64, e-mail: nawrat@frk.pl

Materiały pokonferencyjne
Medical_Robotics_Reports.pdf
Patronat medialny

 

 

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE