Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Materiały nowej generacji - konferencja międzynarodowa

W jakim stopniu materiały syntetyczne mogą zrewolucjonizować myśl o tworzeniu bioprotez? Na ile innowacyjne wykorzystanie technologii polimerowych ma przyszłość w zastosowaniach kardiochirurgicznych?

Eksperci z kilku ośrodków w Polsce i z zagranicy podjęli ten temat w trakcie dwudniowej konferencji pod nazwą „Nanostrukturalne materiały dla biomedycznych systemów układu krążenia”, która 15 i 16 grudnia br. odbyła się w Krakowie i Zabrzu. Spotkanie zorganizowała Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która – jako partner międzynarodowego projektu CardioBioMat o nazwie zbieżnej z tytułem konferencji – zajmuje się analizą materiałów polimerowych pod kątem ich biozgodności w kontakcie krwią i tkanką. 
Opracowanie rodziny biomateriałów do zastosowań biomedycznych, głównie w kardiochirurgii, które byłyby bezpieczne w interakcji z elementami biologicznymi, to ambitne wyzwanie dla nauki. W czasie konferencji, w której uczestniczyło gremium dyskusyjno – robocze (w Krakowie) oraz naukowe (w Zabrzu) omówione zostały najnowsze zagadnienia związane z tworzeniem i oceną nanomateriałów przeznaczonych do stosowania medycznego, zwłaszcza w aplikacjach kardiochirurgicznych. Materiały te mogły by być pokrywane komórkami i charakteryzują się wysoką biozgodnością. Ich właściwości pozwalają na tworzenie tzw. analogów tkankowych.

W programie konferencji, której  „referatowa” część odbyła się 16 XII, o godz. 8.30 , w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (ul. Wolności 345a, wjazd od strony ul. Sienkiewicza) przedstawiono 10 wystąpień. Prelegenci reprezentowali Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN (Kraków), Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN (Zabrze), Wydział Medyczny Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków) oraz  Centrum Laserowe - JOANNEUM RESEARCH Forschungs-GmbH, MATERIALS – Functional Surfaces (Austria),  Centrum Nanotechnologii - Laboratoire des Matériaux et du Génie Physique Grenoble Institute of Technology- Minatec Grenoble (Francja).

Więcej informacji:  dr Piotr Wilczek - kierownik Pracowni Bioinżynierii Instytutu Protez Serca FRK, tel. 032/37 35 631, 660 404 371; e-mail: mildes@post.pl 

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE