Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Noc z Robin Heartem

Projekt związany z konstrukcją i wdrożeniem klinicznym polskiego robota chirurgicznego Robin Heart obchodzi w tym roku 10 "urodziny". Ten okrągły jubileusz zbiega się z obchodami 20. lecia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Osiągnięcia związane z realizacją projektu, czyli „Robin Heart story” zaprezentowaliśmy 14 maja br., w ramach imprez składających się na przedsięwzięcie pod nazwą „7 noc w Muzeum” (hol Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Fundacja pokazała różne modele robota, umożliwiła udział w symulacjach operacji przy wykorzystaniu wirtualnej sali operacyjnej oraz ćwiczenia zabiegów laparoskopowych na specjalnie przygotowanych wirtualnych i manualnych stanowiskach treningowych. Wszystko odbyło się pod okiem twórców projektu Robin Heart z fundacyjnej Pracowni Biocybernetyki. Zainteresowanie naszym zrobotyzowanym stoiskiem było ogromne!!!

Prezentacji dorobku Fundacji towarzyszył  happening malarski pt. ,,Endemiczny myślodąb śląski Mentiquercus silesiae” (atrium Akademii Muzycznej, godz. 20.00 – 22.00). Jedna z prac wykonanych podczas happeningu przez Monikę Hartman i Małgorzatę Lazarek trafiła  do naszej Fundacji.

Finałowym akcentem „Nocy w Muzeum” była „Era starych horyzontów” - koncert w wykonaniu panów: Zbigniewa Nawrata, Mariana Oslislo & Blackbirds.

Warto przypomnieć, że Fundacja realizuje projekt Robin Heart od 2000 r., z myślą o stworzeniu obiecującego europejskiego konkurenta dla stosowanych obecnie telemanipulatorów amerykańskich oraz wprowadzeniu nowej generacji narzędzi zwiększających precyzję, bezpieczeństwo i zakres stosowania chirurgii małoinwazyjnej. Rezultatem prac związanych z projektem Robin Heart są cztery modele robota o strukturze segmentowej, umożliwiającej zestawienie sprzętu do różnych typów operacji, różniące się m.in. koncepcją sterowania i mocowania (Robin Heart 1, 2, 3, mc2), samodzielny robot sterującym położeniem toru endowizyjnego (Robin Heart Vision) oraz model ergonomicznej konsoli sterowniczej (Robin Heart Shell). Opracowywany jest także program doradczy, będący inteligentną bazą danych (Robin Heart Expert) oraz program do nauki i treningu chirurgów poprzez równoległą pracę nauczyciela i ucznia za pomocą dwóch zespolonych konsol sterowania (Robin Heart DuoTeacher). Jednocześnie rozwijane są prace nad zrobotyzowanymi narzędziami chirurgicznymi nowej generacji o nazwie Robin Heart Uni System oraz nad wdrożeniem klinicznym całej rodziny naszych robotów. W tym celu, w 2009 r. przeprowadzone zostały eksperymentalne badania na zwierzętach, które potwierdziły użyteczność i wysoki standard zrobotyzowanych urządzeń. W 2010 r. odbył się test in vivo z użyciem nowego robota Robin Heart mc2, którego nowatorska konstrukcja jest szansą na rozszerzenie pola zastosowań klinicznych robotów i odpowiedzią na potrzeby precyzyjnego działania w małym obszarze pola operacyjnego, docelowo również w wybranych operacjach chirurgicznych przez otwory naturalne chorego. W roku ubiegłym, podczas zorganizowanej w Fundacji Międzynarodowej Konferencji Roboty Medyczne, odbył się również pierwszy eksperyment teleoperacji. Chirurg zza konsoli znajdującej się w Fundacji operował robotem Robin Heart umieszczonym w Collegium Medicum Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Ligocie. Uzyskane doświadczenie zostanie wykorzystane do przygotowania projektu serii eksperymentów teleoperacji na zwierzętach wykonywanych na odległość. Projekt Robin Heart powstaje w interdyscyplinarnym zespole, a jego inicjatorem i liderem jest zespół pracowni Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji, pod kierunkiem dr. Zbigniewa Nawrata. Projekt ten, jako najciekawsza prezentacja, otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. medal i dyplom podczas ubiegłorocznych, V Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach.

 

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE