Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Pamiętamy o naszym Patronie

Msza w intencji prof. Zbigniewa Religi, założyciela i patrona Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, w pierwszą rocznicę jego śmierci, odbyła się w niedzielę, 7 marca br., o godz. 16.00, w kościele p.w. św. Anny w Zabrzu, z udziałem bliskich i współpracowników Profesora, władz Zabrza oraz Anny Gręziak - doradcy Prezydenta RP. .
8 marca, w wieku 70 lat, po dzielnej walce z bezwzględną chorobą, zmarł wspaniały, szlachetny człowiek - profesor Zbigniew Religa – założyciel Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, wieloletni Przewodniczący Rady Fundacji i szef Instytutu Protez Serca, wybitny kardiochirurg, nauczyciel wielu lekarzy, twórca programu transplantacji serca w Polsce. 13 marca 2009 r., na warszawskich Powązkach, odbył się pogrzeb Profesora. Uczestniczyły w nim tłumy ludzi.
Tak dr Jan Sarna - Dyrektor Generalny Fundacji, wieloletni współpracownik i przyjaciel prof. Zbigniewa Religi żegnał Go nad grobem:
„(…) Jest nas tu wielu, ale niedługo będzie cicho. Zajrzę tu do Ciebie, od czasu do czasu. Opowiem, co ze sztucznym sercem, jak grał Górnik… Jak biorą ryby – nie powiem, bo wiesz, że się na tym nie znam. Myślałem jakich wielkich słów użyć, by pożegnać takiego giganta jak Ty. I wiesz co? Powiem Ci po naszemu, po śląsku: Patrz tam jako, Zbyszek, patrz tam jako!”

Profesor Zbigniew Religa był dla nas wzorem pracowitości, wytrwałości, determinacji w dążeniu do celu. Był bezpośredni, ludzki, nie było dla niego ludzi różnych kategorii. Dla niego człowiek był człowiekiem. Wiele osób zawdzięcza Mu życie. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach.

Dziękujemy za wszystko Panie Profesorze.

Chociaż ostatnie lata Zbigniew Religa spędził w Warszawie, to jego największe sukcesy zawodowe związane są z Zabrzem. Tu, 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. W 1991 roku założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Zainicjował programy: polskie sztuczne serce, robot chirurgiczny, zastawka autologiczna. Przyczynił się do ustanowienia rządowego Programu Wieloletniego na lata 2007 – 2011 pod nazwą „Polskie Sztuczne Serce”. Był autorem ponad 160 prac naukowych oraz kilku książek, w tym pierwszego w Polsce podręcznika „Zarys kardiochirurgii” oraz współautorem podręcznika „Kardiochirurgia dziecięca”. Jako wybitny kardiochirurg i pionier w swojej dziedzinie był wielokrotnie odznaczany: Krzyżem Kawalerskim OOP (1986), Krzyżem Komandorskim OOP (1993), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP (1995), Krzyżem Wielkim OOP (1998), Krzyżem Komandorskim Orderu Wynalazczości nadanym przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii. Był też Kawalerem Kapituły Orderu Orła Białego oraz laureatem tytułu doktora honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Medycznej w Warszawie, Śląskiej Akademii Medycznej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu w Opolu. Czołowi polscy kardiochirurdzy są jego wychowankami.

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów