Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Aktualności

Fundacja w międzynarodowym projekcie Stiff-Flop

Fundacja znalazła się w międzynarodowej grupie naukowców pracujących nad ramieniem robota, które upodobnić się ma do ruchów ośmiornicy. W dniach 4-6 grudnia 2012 organizuje dla nich warsztaty robocze.

Fundacja uczestniczy w międzynarodowym projekcie, którego celem jest stworzenie ramienia robota chirurgicznego o zmiennej, kontrolowanej sztywności i geometrii. Projekt ruszył w styczniu 2012 roku, za sprawą zespołu robotyków z Kings College w Londynie (Centre for Robotics Research at King’s College London), pod kierunkiem prof. Kaspara Althoefer’a oraz prof. Prokara Dasgupty - chirurga  operującego przy pomocy robotów. Do współpracy zaproszono naukowców z 7 krajów (Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Izrael i Polska), którzy w 12 zespołach, chcą stworzyć robot o szczególnych własnościach.

Aby wykonać miniinwazyjną operację i zręcznie dojść do miejsca zmienionego chorobowo, trzeba pokonać skomplikowaną przestrzeń ciała człowieka i zrobić to tak, by nie zniszczyć tkanek zdrowych. Potrzebne jest więc narzędzie niezwykle elastyczne, o regulowanej precyzji ruchów. Naukowcy podpatrują ośmiornicę, której anatomia i motoryka może być podpowiedzią w poszukiwaniach  odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych.

Pracownia Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji odpowiada w projekcie za wykonanie systemu badań robota (stanowiska do planowania operacji i treningu dla chirurgów oraz stanowisko badań technicznych robota), a także za  konsolę sterowania.

Projekt pod nazwą „Stiff-Flop: Inteligentny kontrolujący sztywność, elastyczny manipulator chirurgiczny”, realizowany jest w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Nowy robot będzie mógł służyć do wykonania operacji jakich obecnymi narzędziami wykonać nie można. Oczekiwania chirurgów są duże.  FRK posiada wieloletnie doświadczenia w zakresie budowy robotów (Robin Heart) mechatronicznych narzędzi chirurgicznych i warsztatów chirurgicznych, podczas których uczy umiejętności w tej dziedzinie: od chirurgii klasycznej, przez laparoskopową do zrobotyzowanej. W  warsztatach tych uczestniczyło już ponad 1000 osób.

W dniach 4-6 grudnia br. Fundacja organizuje warsztaty dla przedstawicieli projektu „Stiff-Flop”. Naukowcy mierzyć się będą z zadaniami chirurgicznymi przy pomocy różnych narzędzi, sposobów modelowania i symulacji, na różnorodnych stanowiskach treningowych przygotowanych w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii oraz odwiedzą Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Spotkają się również z chirurgami  w Śląskim Centrum Chorób Serca, by rozmawiać m.in. o technicznych aspektach chirurgii – o doświadczeniach, potrzebach i trudnościach oraz skonfrontować pracę inżynierską z oczekiwaniami przyszłych odbiorców na sali operacyjnej.  

Warsztaty projektu Stiff-Flop poprzedzą X wydanie Międzynarodowej Konferencji Roboty Medyczne, zaplanowane na 7 grudnia br. Koordynator projektu  - prof. Kaspar Althoefer otworzy merytoryczną część tej konferencji, wprowadzając uczestników w istotę prac nad  inteligentnym manipulatorem chirurgicznym.

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE