Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze

Koncerty

XIX Koncert „Serce za serce” w 25 rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, dokonanego 5 listopada 1985 r. pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzki Ośrodek Kardiologii) w Zabrzu.

 

Znakomite głosy, wspaniała muzyka, słynne arie i duety operowe złożyły się na program artystyczny XIX koncertu „Serce za serce”, który odbył sie 5 listopada 2010 r., o godz. 19.00, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Tym razem gwiazdą wieczoru był  Aleksander Teliga (bas) - znakomity, wszechstronny śpiewak, absolwent Konserwatorium Wokalno-Aktorskiego we Lwowie. Od ponad 20 lat występuje na deskach czołowych scen teatralnych i operowych Polski, Austrii, Hiszpanii, Francji, Czech, Irlandii, Niemiec i Włoch, w tym mediolańskiej La Scali. Jego artystyczną macierzą jest Opera Śląska w Bytomiu, gdzie w 1990 r. zadebiutował  rolą Zachariasza w „Nabucco” G. Verdiego. Aleksander Teliga jest nie tylko wspaniałym śpiewakiem operowym, ale posiada również duży talent aktorski. W koncercie „Serce za serce” towarzyszyszyli mu : sopranistka  - Małgorzata Długosz, Svietlana Kalinichenko – wybitny sopran koloraturowy, Maciej Komandera – jeden najlepszych polskich tenorów młodego pokolenia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Program koncertu, pełen arii, duetów i ensambli operowych i operetkowych, ubarwiły tańce par baletowych z Opery Śląskiej oraz studenci „Fabryki Gwiazd”- prywatnej Szkoły Operowej Aleksandra Teligi, którzy wystąpili u boku swego Mistrza i Profesora. 

Fundacja przyznała:
- statuetki „Serce za serce”, które są najwyższym uznaniem hojności osób, firm i instytucji wspierających działalność Fundacji. Wyróżnienie to otrzymali:
1.
Przedsiębiorstwo Projektowo Wdrożeniowe PROINSTAL Sp. z o.o. w Zabrzu
2. Rabat Pomorze SA w Pruszczu Gdańskim
3. Jeronimo Martins Dystrybucja SA w Kostrzynie
4. Wix-Filtron Sp. z o.o. w Gostyniu
5. F.H.U. ECO CLIMA - Mc Gregor w Zabrzu
-
statuetki „Przyjaciel Fundacji” jako podziękowanie tym, kórzy jej wiernie pomagają.Nagrodę otrzymali:
1.
DLF Sp. z o.o. w Gdyni
2. Fabryka Mebli “Bodzio” Bogdan Szewczyk sp.j. w Goszczu
3. Good Food SA w Poznaniu
4. Jerzy Wereta 
-
medale imienia Profesora Zbigniewa Religi. Uhonorowani nim zostali:
1. Marian Zembala
2. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
3. Joanna Strzelec – Łobodzińska

Ponadto, wzorem roku ubiegłego, wręczona została nagroda im. prof. Zbigniewa Religi, w ramach konkursu na najlepszą publikację naukową. Celem konkursu jest stworzenie dodatkowej formy promocji i pomocy młodym kardiochirurgom w ich rozwoju naukowym i zawodowym. W tym roku nagrodą im. prof. Zbiegniewa Religi w konkursie na najlepszą naukową pracę zespołową w dziedzinie bioinżynierii uhonorowani zostali dr Marcin Maruszewski i prof. Lech Cierpka.

 

Patronat medialny:

 

 

 

Sponsorzy:
Urząd Miasta Zabrze

 

 

 

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Zabrze
Artyści koncertu:
dr Aleksander Teliga (bas)

Założyciel i dyrektor Szkoły Operowej "Fabryka Gwiazd", solista mediolańskiej La Scali oraz wielu znakomitych europejskich scen operowych. Twórca supraskiego Europejskiego Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego "Gloria”. Urodzony na Ukrainie w 1959 roku, studia muzyczne odbył w latach 1978-1983 w Akademii Muzycznej we Lwowie. Już na początku kariery prorokowano mu sukces, co potwierdzają słowa Lessmanna, który powiedział "(...) Za parę lat będzie o nim zapewne głośno (...)".  Znaleźli się jednak i tacy, którzy mówili, że bas o tak drobnej posturze nie może śpiewać w teatrze. To jednak nie zniechęciło Teligi, który szybko zaczął zdobywać nagrody. W roku 1987 został laureatem konkursu wokalnego we Lwowie. W 1990 roku został zatrudniony w Operze Śląskiej w Bytomiu.

W dorobku artystycznym ma wiele występów za granicą, min. w Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Japonii, USA i Kanadzie. Warunki artystyczne nie ograniczają go, pozwalają mu również na wykonywanie repertuaru estradowego. Warto dodać, że Aleksander Teliga jest artystą bezpośrednim, dzięki czemu bardzo łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, a jego występy zawsze kończą się żywiołową owacją.

Maciej Komandera (tenor)
Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, występując w międzyczasie w wielu operach i operetkach. Swój pierwszy ważny występ miał w 1998 roku na scenie Opery Śląskiej. Do jego licznych sukcesów zaliczamy min. tytułową rolę w „Ernanim” Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz występy zagraniczne np. w Bługarii i w Niemczech. Swoje umiejętności pogłębiał pod okiem znanego i cenionego Aleksandra Teligi. Macieja Komanderę mogliśmy podziwiać w takich rolach jak: Góral w "Halce", Manrico w "Trubadurze", Radames w "Aidzie". W latach 2003-2005 M. Komandera współpracował z Operą Krakowską. Chociaż specjalnością wokalisty jest repertuar oratoryjno-kantatowy, posiada on również imponujący dorobek operetkowo - musicalowy.

Małgorzata Długosz (sopran)
Piękna, rozśpiewana, roztańczona, wciąż uwielbiana wokalistka operowa. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach oratoryjno-kantatowych u prof. Adele Stolte, równocześnie studiując pedagogikę wokalną w Łodzi, gdzie również debiutowała w operze komicznej MozartaDyrektor teatru”. Do jej największych sukcesów można zaliczyć premierowe wykonanie Me.s.sa degli Angeli C. Heimermanna, skomponowanej i wykonanej specjalnie z okazji 80. urodzin papieża Jana Pawła II w Rzymie oraz występ z okazji uczczenia roku J.S. Bacha z towarzyszeniem trio barokowego. Współpracowała min. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną. Od sezonu 2004/2005 jest solistką w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie odnosi sukcesy min. jako Rozalinda w „Zemście nietoperza”. Udziela się również jako śpiewaczka estradowa; występowała między innymi na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Prywatnie interesuje się turystyką górską.

Svetlana Kalinichenko (sopran koloraturowy)

Wokalistka śpiewająca pięknie brzmiącym lirycznym sopranem koloraturowym. Urodzona na Ukrainie, ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną w Dniepropietrowsku, gdzie uczyła się nie tylko wokalu, lecz również dyrygentury chórowej i gry na fortepianie. Karierę zaczynała jako solistka państwowego teatru operowego i baletu. Ukończyła studia magisterskie w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, a następnie wzięła udział w warsztatach sztuki wokalnej we Włoszech. Lata nauki opłaciły się artystce – otrzymała  wiele pierwszoplanowych ról, takich jak: Królowa Nocy i Pamina (Czarodziejski flet W.A. Mozarta), Konstancja (Uprowadzenie z Seraju W.A. Mozarta), Gilda (Rigoletto G. Verdiego), Łucja (Łucja z Lammermooru G. Donizettiego), Rozyna (Cyrulik sewilski G. Rossiniego), Musetta (Cyganeria G. Pucciniego). Svetlana Kalinichenko jest laureatką wielu prestiżowych nagród min. międzynarodowego konkursu dla młodych śpiewaków w Grecji, na Ukrainie i w Chorwacji.

Sławomir Chrzanowski (dyrygent)

Absolwent Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Dyrygentury Symfonicznej w klasie prof. Karola Stryi (1986r.). 
W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurtta Sanderlinga, gdzie prowadził koncert finałowy. W roku 1991 uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento - Włochy. Od 1990 r. jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 1200 koncertów w kraju i zagranicą (m.in.: w Rosji, Czechach, Słowacji i Japonii).

Dyrygował m.in.: na festiwalach "Gaude Mater" w Częstochowie, "Viva il Canto" w Cieszynie, "Zabrzański Festiwal Muzyki", im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie. Wielokrotnie dyrygował również podczas imprez cyklicznych: "Nieszporów Ludźmierskich", na "Koncercie Trzech Polskich Tenorów". Ponad 30 razy prowadził koncerty - również wielkie imprezy charytatywne - z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku. Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Andrzeja Dziadka i Gheorge Zamfira. Regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej, oraz zespołami operowymi w Bytomiu i Lwowie. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu


Powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Początkowo prezentowała głównie muzykę operową, operetkową, rozrywkową oraz popularne utwory klasyczne. Z czasem profil zespołu zaczął się zmieniać w kierunku programów typu filharmonicznego, a w jego dorobku odnotować warto współpracę z najwybitniejszymi artystami z kraju i zagranicy (m.in. Węgry, Finlandia, USA, Japonia, Austria, Włochy, Chiny, Bułgaria, Ukraina). Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju, orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej kilkakrotnie koncertowała w Rosji, Słowacji, Węgrzech, Czechach, Niemczech i Japonii. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach m. in. "Gaude Mater" w Częstochowie, im. Jana Kiepury w Krynicy, im. Krystyny Jamruz w Busku - Zdroju, Śląskiej Trybunie Kompozytorów w Katowicach, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach i innych. Nagrała dwie płyty CD oraz zarejestrowała dwa archiwalne programy dla TVP - z udziałem Piotra Palecznego, ora Trzech Polskich Tenorów /Zdunikowskiego, Stachury, Morki/. Repertuar orkiestry preferuje utwory epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu oraz dzieła współczesne - szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek oraz programy z muzyką popularną, filmową, jazzową, musicalową, dixielandową i rozrywkową. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu liczy 60 muzyków, zaś jej Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest od 1990 roku Sławomir Chrzanowski.

Sponsorzy Fundacji

<
>
zobacz wszystkich sponsorów