Prawo, by przekazać 1,5% podatku dotyczy wszystkich podatników rozliczających w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Mogą go rozliczyć zatem podatnicy rozliczający się:
Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1,5% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:
Podatnik na każdym etapie może wprowadzić zmiany w PIT, który przygotował urząd skarbowy.
W takim wypadku w zeznaniu przygotowanym dla podatnika w ramach usługi Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna organizacja pożytku publicznego.
Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, podatnik musi wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do usługi Twój e-PIT, podając swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców np. PIT-11 za rok 2022) albo używając profilu zaufanego.
Informacje o przekazaniu 1,5 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej.
Aby wskazać KRS wybranej organizacji podatnik musi wybrać opcję „Wybieram Organizację Pożytku Publicznego". Prosimy o wpisanie KRS: 0000069136
Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w ramach usługi Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie.
Podatnik – tak jak w poprzednich latach – może złożyć PIT w formie papierowej. Takie zeznanie, które podatnik sporządzi samodzielnie i wskaże w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
Emeryci i renciści mogą przekazać 1,5 procent podatku wypełniając formularz PIT-OP. Nie muszą składać całego zeznania podatkowego.
Osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej).
Fundusze zgromadzone w ramach akcji 1,5% podatku od osób fizycznych zasilą projekt ReligaHeart®, realizowany w naszej Fundacji.
Pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej pomocy kardiochirurgicznej z uwagi na głęboką niewydolność serca jest coraz więcej i są coraz młodsi. To stawia nowe wyzwania związane z ratowaniem ich zdrowia i życia. Serca pacjentów niedomagają z powodu wad wrodzonych oraz nabytych. Bywa, że jedynym ratunkiem jest transplantacja serca, ale zanim to nastąpi, konieczne jest odciążenie pracy serca przez urządzenie mechaniczne, które pompuje krew. Temu właśnie służą opracowane przez nas protezy, których stworzenie uważamy za swój wielki sukces. Obecnie, starając się sprostać wymaganiom nowoczesnej medycyny koncentrujemy się na opracowaniu rodziny polskich protez serca pod marką ReligaHeart®, w której skład będą wchodzić:
Akcje: PoznajGwiazde.pl
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii
im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a,
41-800 Zabrze